Vytisknout tuto stránku

Obec Moravany

Napsal(a) 

 moravanymapamoravany


Obec Moravany leží cca 15 km východně od Pardubice na 50. rovnoběžce v nadmořské výšce 249 m. Nachází se na křižovatce železničních tratí Praha Česká Třebová a Chrudim - Borohrádek. Dále obcí procházejí také linky autobusové dopravy. Počet obyvatel se pohybuje okolo 1820 k 1.1.2015. Uprostřed obce se nachází kostel svaté? Česká Třebová a

Je zde také školka, škola 1. - 9. stupeň, dětský i praktický lékař, zubní lékař včetně laboratoře a lékárna. Díky dobré dopravní obslužnosti lze navštívit specialisty v Holicích (cca 20 minut vlakem) či v okresním městě Pardubice (15 - 16 minut), kde je i nemocnice a vše ostatní, co může stotisícové město nabídnout.

V obci jsou tři obchody s běžným sortimentem a obchodní dům Centrum. Fungují zde tři restaurace (dvě s kuchyní), trafika s občerstvením a kadeřnictví. V letní sezóně je otevřeno i občerstvení u Duhového jezera - vytěžený písník s možností letních i zimních sportů a přilehlým sportovním areálem.

 

Senior centrum

 DSC8767 DSC8627 DSC8617

Dům s pečovatelskou službou. Je to komplex v historickém jádru obce, který se skládá z pavilonů A - F, kde v části A (bývalý zámeček) je umístěna knihovna (cca 20 tis. svazků, časopisy, periodika a internet), v ostatních pak byty (z toho 8 pro vozíčkáře), každý s výstupem na zahradu či terasu. Je zde také kuchyň s jídelnou, kde se mohou stravovat i ostatní obyvatelé Moravan. Prostory zde nachází i dobře fungující klub důchodců, který již více než čtrnáct let pořádá pravidelná týdenní setkání s doprovodnými akcemi a výlety.

V obci funguje i TJ Sokol s fotbalovým klubem na krajské úrovni.

Přidružené vesnice

 DSC8505 DSC8506 DSC8509

K obci Moravany patří také vesnice Moravanský, Platenice, Plateňsko, Turov, Čeradice.

Doprava

logo jizdnirady2

V Moravanech je moderní nově zrekonstruované vlakové nádraží, které je součástí připravovaného mezinárodního vysokorychlostního koridoru Berlín, Ústí nad Labem, Praha,Česká Třebová, Brno, Vídeň. Díky tomu, že se obec nachází na hlavní železniční trati, je její dopravní obslužnost velmi dobrá. V souvislosti s budováním tohoto koridoru, byl v obci také postaven nadjezd a podchod.
Kromě železnice je v obci také autobusová zastávka s pravidelným provozem.

Obchody

V obci je několik obchodů s širokým sortimentem. Můžete si zde koupit potraviny, časopisy, je zde papírnictví, obuv, textil, domácí potřeby a nová lékárna.

Zajímavosti


Obcí prochází 50. rovnoběžka na kerou upozorňuje i tabule na jednom z domů na náměsti Hrdinů, kde se nachází také pomník a nedaleko kostel svatého Petra a Pavla.

Lékařská péče

V Moravanech je o zdraví obyvatel dobře postaráno. Je tu dětský, obvodní a zubní lékař.

Počet obyvatel: 1703 obyvatel
Výměra: 1641 ha
Pošta: Ano
Mateřská škola: Ano
Škola: Ano-devítiletá
Zdravotní zařízení: Ano-praktický, zubní, dětský lékař
Policejní stanice: Ne
Kanalizace: Ano, čistička odpadních vod
Vodovod: Ano
Rozvod plynu: Ano
Bankomat: Ne