Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Základní informace o obci

Obec Moravany leží 14 km východně od Pardubic na 50. rovnoběžce ve výšce 242 metrů nad mořem. Nachází se na křižovatce železničních tratí Praha – Česká Třebová a Chrudim – Borohrádek. …Obec Moravany leží 14 km východně od Pardubic na 50. rovnoběžce ve výšce 242 metrů nad mořem. Nachází se na křižovatce železničních tratí Praha – Česká Třebová a Chrudim – Borohrádek. Dále obcí procházejí také linky autobusové dopravy. Na území obce žije 1832 obyvatel (k 1.1.2021) . Uprostřed obce se nachází kostel sv. Petra a Pavla.

Je zde také mateřská škola, základní škola (1. – 9. stupeň), dětský i praktický lékař a zubní lékař včetně laboratoře. Díky dobré dopravní obslužnosti lze navštívit specialisty v Holicích (cca 20 minut vlakem) či v okresním městě Pardubice (15 – 16 minut), kde je i nemocnice a vše ostatní, co může stotisícové město nabídnout.

V obci jsou dva obchody s běžným sortimentem. Funguje zde restaurace (s kuchyní), v letní sezóně je otevřeno i občerstvení u Duhového jezera – vytěžený písník s možností letních i zimních sportů a přilehlým sportovním areálem.

Senior centrum

 DSC8767  DSC8627  DSC8617

Dům s pečovatelskou službou. Je to komplex v historickém jádru obce, který se skládá z pavilonů A – F, kde v části A (bývalý zámeček) je umístěna knihovna (cca 20 tis. svazků, časopisy, periodika a internet), v ostatních pak byty (z toho 8 pro vozíčkáře), každý s výstupem na zahradu či terasu. Prostory zde nachází i dobře fungující klub důchodců, který již více než dvacet let pořádá pravidelná týdenní setkání s doprovodnými akcemi a výlety.

V obci funguje i TJ Sokol s fotbalovým klubem na krajské úrovni.

Přidružené vesnice

 DSC8505  DSC8506  DSC8509

K obci Moravany patří také vesnice Moravanský, Platenice, Plateňsko, Turov, Čeradice.

Doprava

V Moravanech je moderní nově zrekonstruované vlakové nádraží, které je součástí připravovaného mezinárodního vysokorychlostního koridoru Berlín, Ústí nad Labem, Praha, Česká Třebová, Brno, Vídeň. Díky tomu, že se obec nachází na hlavní železniční trati, je její dopravní obslužnost velmi dobrá. V souvislosti s budováním tohoto koridoru, byl v obci také postaven nadjezd a podchod.
Kromě železnice je v obci také autobusová zastávka s pravidelným provozem.

Obchody

V obci jsou dva obchody se širokým sortimentem. Můžete si zde koupit potraviny, časopisy, je zde papírnictví, textil nebo domácí potřeby.

Zajímavosti

Obcí prochází 50. rovnoběžka, na kterou upozorňuje i tabule na jednom z domů na náměstí Hrdinů, kde se nachází také pomník a nedaleko kostel svatého Petra a Pavla.

Lékařská péče

V Moravanech je o zdraví obyvatel dobře postaráno. Je tu dětský, obvodní a zubní lékař.

Počet obyvatel: 1832 obyvatel
Výměra: 1641 ha
Pošta: Ano
Mateřská škola: Ano
Škola: Ano-devítiletá
Zdravotní zařízení: Ano-praktický, zubní, dětský lékař
Policejní stanice: Ne
Kanalizace: Ano, čistička odpadních vod
Vodovod: Ano
Rozvod plynu: Ano
Bankomat: Ne

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com